Spindintis ir tragiškas NHL vartininko gyvenimas: žaidimas be kaukės, alkoholis ir mirtis nuo komandos draugo smūgių

2017-11-09

Kita

Sporto Namai

Sporto Namai

Ledo ritulio vartininkas Terry Sawchukas ilgą laiką norėjo būti ištikimas šio žaidimo tradicijoms ir kategoriškai nesutiko nešioti apsauginės kaukės. Jis turėjo tiek randų ant savo veido, kad specialistai, vėliau siekdami atkartoti kiekvieną per karjerą T. Sawchuką papuošusį randą, ant tam skirto manekeno veido nerado užtektinai vietos. Pati ledo ritulio legenda savo gyvenimą baigė tragiškai.

T. Sawchukas gimė 1929 m. Vinipego mieste Manitobos provincijoje Kanadoje. Jo tėvai – emigrantai iš Ukrainos. Jo vyresnysis brolis pradėjo žaisti ledo ritulį, būdamas vartininko pozicijoje, ir mažasis Terry tiesiog dievino jį. Tačiau, būdamas vos septyniolikos, jis mirė nuo širdies smūgio.

Būsimoji NHL legenda iš pradžių žaidė regbį. Kartą jis susižeidė dešiniąją ranką ir nenorėjo, kad apie tai sužinotų tėvai ir uždraustų jam žaisti. Todėl jis nuslėpė savo traumą ir tinkamai jos negydė. To rezultatas – jo dešinė ranka tapo mažiau judri ir netgi keliais centimetrais trumpesnė už kairiąją. 

Vis dėlto tai nesutrukdė jam pasirinkti antrosios Kanados religijos – ledo ritulio. Iš draugo gavęs vartininko aprangą, jis pirmą kartą atsistojo ginti vartų. Dar būdamas  paaugliu jis pradėjo žaisti vietinėje lygoje, o jo ankstyvą talentą pastebėjo vienos geriausių visų laikų NHL komandų – „Detroit Red Wings“ – treneriai ir pasiūlė jam atstovauti jaunimo komandai.

1947 m. T. Sawchukas, būdamas tik aštuoniolikos metų, pasirašė savo pirmąją profesionalo sutartį su Detroito ekipa. Iš pradžių jam nebuvo numatyta vieta komandos sudėtyje ir kelis metus jis praleido žemesnėse lygose.

Tačiau 1950 m. pagrindinis „Red Wings“ vartininkas Harry Lumley gavo traumą ir T. Sawchukas jį pakeitė „sparnuotųjų“ vartuose. Jaunasis kanadietis paliko tokį įspūdį komandos treneriams ir vadovams, kad jie nusprendė išsiųsti H. Lumley į „Chicago Black Hawks“ ekipą ir vartų apsaugą patikėti būtent „Ukey“ – tokią pravardę T. Sawchukas netrukus gavo dėl savo ukrainietiškos kilmės.

Per savo karjerą NHL, kuri truko net 21 metus, jis buvo pripažintas geriausiu sezono naujoku, 11 kartų žaidė lygos Visų žvaigždžių mačuose ir vienu metu buvo daugiausiai pergalių NHL iškovojęs vartininkas.

Įdomu tai, kad didelę dalį savo karjeros T. Sawchukas nedėvėjo apsauginės kaukės, nors tuo metu ši vartininkų ekipuotės dalis jau buvo plačiai naudojama. Tik po to, kai kitos NHL legendos Bobby Hullo mestas ritulys pataikė jam į galvą ir T. Sawchukas neteko sąmonės, jis nusprendė neberizikuoti savo sveikata ir pradėjo dėvėti kaukę. Jis taip pat nedėvėdavo dabar jau įprastų specialių ledo ritulio vartininko apsaugų.


1966 m. žurnalas „Life Magazine“ pasamdė specialistus, kurie ant jo veido turėjo atkurti visus daugiau nei 400 gautų randų ir kitų sužeidimų. Tačiau T. Sawchuko veidas tiek kartų buvo kentėjęs, kad ant jo tiesiog neliko vietos visiems randams atkurti.
Iš tiesų ši NHL legenda turėjo nemažai sveikatos problemų – be jau minėtos ankstyvoje jaunystėje patirtos rankos traumos, jis turėjo didelių problemų su nugara, dėl kurių negalėjo išsitiesti pilnu ūgiu. NHL ekspertai ir žiūrovai nežinojo apie T. Sawchuko bėdas ir manė, kad tokia neįprasta laikysena yra tiesiog natūrali jam.

Dėl to, kad nedėvėjo apsaugų, jam tekdavo stiprius varžovų smūgius atlaikyti savo kūnu, tad savo karjeros metu jis patyrė kelias operacijas, jam buvo pažeistas plautis, o nugaros problemos tik paaštrėjo – dėl tragiškai iškrypusio stuburo jis jausdavo didžiulius skausmus ir negalėdavo miegoti ilgiau nei kelias valandas per naktį.

Nenuostabu, kad nuolat kęsdamas skausmus, juos T. Sawchukas pradėjo skandinti alkoholyje. Dar būdamas jaunas jis tapo alkoholiku, o dėl to kentėdavo jo šeima – žmona Patricia Ann ir septyni vaikai. Galiausiai, neiškentusi fizinio bei psichologinio vyro smurto ir išdavysčių (T. Sawchukas turėjo bent vieną nesantuokinį vaiką su kita moterimi), ji nusprendė su juo išsiskirti.

Po skyrybų T. Sawchukas kentė nuo depresijos, o jau žaisdamas „New York Rangers“ ekipoje, jis apsigyveno su komandos draugu Ronu Stewartu Niujorko priemiestyje Long Ailende.

 Po 1969-1970 m. sezono pabaigos komandos ir kambario draugai gėrė viename bare ir susiginčijo dėl namo nuomos bei kitų išlaidų. Dviejų girtų ledo ritulininkų ginčas peraugo į muštynes, kurių metu R. Stewartas kelis kartus stipriai smogė T. Sawchukui keliu. Dėl vidaus organų pažeidimų legendinis vartininkas buvo išvežtas į ligoninę, kur jis iškentė kelias operacijas, gydytojams stengiantis sustabdyti vidinį kraujavimą. Tačiau medikų pastangos neišgelbėjo. NHL legenda mirė 1970 m. gegužės 31 d. nuo galiausiai kilusios embolijos, kai kraujas iš kitų organų pateko į plaučius. Jam tebuvo vos 40 metų.

Per savo karjerą T. Sawchukas, be „Red Wings“ ir „Rangers“ komandų, dar atstovavo „Boston Bruins“, „Toronto Maple Leafs“ ir „Los Angeles Kings“ ekipoms. Jis buvo išrinktas tarp 100 geriausių visų laikų ledo ritulininkų, o jo marškinėliai kabo Detroito „Joe Louis“ arenoje.
Titulinė nuotrauka - NHL.com
Sporto Namai
Parengė: Sporto Namai
Kita

Rekomenduojamos naujienos