Diniaras Bilialetdinovas – žvaigždė, kurių taip trūksta lietuviškam futbolui

2017-09-23

Futbolas

Paulius Jakelis

Paulius Jakelis

Prieš keletą dienų „Trakų“ futbolo klubas paskelbė, kad pasirašė sutartį su garsiu Rusijos futbolininku Diniaru Bilialetdinovu, per savo karjerą ne tik labai sėkmingai žaidusiu Rusijos futbolo rinktinėje, bet ir trejus metus atstovavusiu Anglijos „Premier“ lygos „Everton“ klubui.

Šią naujieną, kaip dabar prisimenu, perskaičiau kartu su kolegomis sėdėdamas vienoje Kauno kavinėje. Nustebome visi. Ir stipriai. Juk tokio lygio žvaigždės Lietuvos A lygoje tokios pat retos, kaip „kruvinojo Mėnulio“ užtemimas, įvykstantis kartą per maždaug 50 metų.

Per pastaruosius keletą metų Lietuvoje turėjome įdomesnių žaidėjų. Galime prisiminti Savio Nsereko atvejį – Ugandoje gimęs, tačiau Vokietijoje augęs saugas, buvo ryški žvaigždė Vokietijos jaunimo rinktinėse. Jis 2008 m. tapo Senojo žemyno čempionu ir buvo pripažintas geriausiu turnyro futbolininku, o „West Ham United“ klubas jį 2009 m. iš italų „Brescia“ įsigijo už devynis milijonus svarų. 

Tačiau Anglijos futbolo elite Savio išbuvo vos pusmetį. Vietoje treniruočių jis mieliau rinkosi skrydžius čarteriu į Majamį ir panašius užsiėmimus. Nenuostabu, kad dabar jis tituluojamas vienu prasčiausių pirkinių per visą EPL istoriją. 

„Jonavos“ klubą papildęs 2016 m., čia jis neužsibuvo ir per pusmetį A lygoje sužaidė 13 rungtynių bei atliko tris rezultatyvius perdavimus. Nors į Lietuvą atvyko būdamas 27 metų ir kalbėjo apie norą atsistoti ant kojų bei sugrįžti į didįjį futbolą, panašu, kad Jonava buvo paskutinė profesionali jo karjeros stotelė. Sugrįžęs į Vokietiją, Savio savo malonumui žaidė vienoje žemesnių lygų, o pastaruoju metu, panašiai kaip buvęs „Ekrano“ puolėjas Žilvinas Kymantas, futbolą iškeitė į kultūrizmą.  

Dar garsiau nuskambėjo Fabio Paimo ir Kėdainių „Nevėžio“ istorija. 2015 m. šis buvęs Portugalijos supertalentas pasirašė sutartį su Lietuvos pirmoje lygoje (antroje pagal pajėgumą) žaidžiančiu „Nevėžio“ klubu. Prisimenu, apie Fabio rengiau reportažą Futbolo.tv ir tai buvo žiūrimiausias video per labai ilgą laiką, kurį įsidėjo ir aprašė visos didžiosios Lietuvos žiniasklaidos priemonės.

Tai natūralu. Apie kurį dar Lietuvoje rungtyniaujantį futbolininką pats Cristiano Ronaldo yra pasakęs: „Jeigu manote, kad aš esu geras, palaukite, kol pamatysite Fabio 
Paimą?“. Šiuos žodžius geriausias planetos futbolininkas ištarė per savo pirmąją spaudos konferenciją „Manchester United“ klube. Stipru, tiesa? 

Fabio ir Ronaldo buvo geri draugai nuo Lisabonos „Sporting“ laikų. Fabio ne kartą kartu su Cristiano yra skridęs atostogauti, kitaip drauge leido laisvalaikį. Tačiau tai – turbūt didžiausi pasiekimai, kuriais šis futbolininkas šiuo metu gali pasigirti. Ištaškęs daugybę pinigų, į Lietuvą, visai kaip Savio, jis atvyko griebtis šiaudo ir pratęsti profesionalo karjeros. Nepavyko. 

Nors įmušė keletą įvarčių, tačiau jo pasirodymą mūsų šalyje geriausiai iliustruoja rungtynės prieš „Tauro“ komandą, kai turėdamas geltoną kortelę, po įvarčio jis dar pirmajame kėlinyje nusiėmė marškinėlius ir buvo priverstas palikti aikštę, taip itin kvailai pavesdamas visą kolektyvą. 

Buvimą Lietuvoje vaininkavo „išžaginimo“ skandalas, kuris vėliau subliuško lyg muilo burbulas. Panašu, jog kažkas perskaitęs apie Fabio praeitį, tiesiog pabandė iš to pasipinigauti. Bet kuriuo atveju, tai Lietuvoje nuskambėjo garsiau nei paties saugo pasiekimai futbolo aikštėje.

Paklausite, ką bendro turi Diniaras Bilialetdinovas ir šie du futbolininkai? Jie visi į Lietuvą atvyko skambiai ir sukėlė didelį ažiotažą, tačiau skirtumas tas, kad Diniaras vis dar yra žvaigždė, o Fabio ir Savio čia atvyko kaip užgesusios žvaigždės. 

Bet kuriuo atveju, tokių futbolininkų Lietuvos futbolui labai reikia. Ypatingai reikalingi tokie, kaip Bilialetdinovas, kuriuos dauguma mūsų vis dar puikiai prisimena. 2008 m. jis su Rusijos rinktine pateko į Europos čempionato pusfinalį ir tuomet buvo labai svarbus startinės sudėties žaidėjas.

Mūsų futbolo pasaulis yra pernelyg pilkas ir niekuo neišsiskiriantis. Pas mus labai mažai vidinių intrigų tarp klubų, A lygoje praktiškai nėra rimtų priešpriešų, o tai reiškia, kad ir emocijų aikštėse atitinkamai mažiau. Mažiau to, kas vilioja žmones ateiti į stadionus. 

Kitas rimtas minusas – asmenybių stoka. Fabio žaidimas Kėdainiuose sukėlė nemažai kalbų ir tuo metu padidino dėmesį šia komanda. Man skambino visiškai „random“ žmonės,  kurie tiesiog klausė, kada žais „Nevėžis“, nes pasižiūrėti šios komandos rungtynių buvo pasiruošę važiuoti iš kitų miestų. 

„Jau per pirmas rungtynes gavau su grifais per krūtinę. Rusijoje to niekada nėra buvę“, - šios šalies žiniasklaidai po debiuto „Trakų“ sudėtyje kalbėjo D. Bilialetdinovas. Apie mūsų čempionatą jis atsiliepė labai pagarbiai, sakydamas, jog čia viskas ne taip lengva, kaip daug kas įsivaizduoja. 

Lietuvą jis pasirinko todėl, kad nenorėjo žaisti Rusijoje. Visą karjerą šioje šalyje ir Anglijoje praleidusiam 32 metų saugui norėjosi pakeisti aplinką. „Pasiūlymų iš Rusijos klubų nesvarsčiau. Lietuva yra Europos šalis, norėjosi pabandyti kažką naujo. Jaučiuosi gerai, žiūrėsime, kaip viskas klostysis toliau“, - įprastai ramiai kalbėjo žaidėjas.
Prie „Trakų“ Diniaras prisijungė kurį laiką neturėdamas žaidybinės praktikos. Paskutinį kartą oficialiose rungtynėse Rusijoje jis žaidė 2016 m. gegužės 21 d. dvikovoje tarp Kazanės „Rubin“ ir Maskvos CSKA. Vėliau jį sustabdė trauma. 

Nepaisant to, esu tikras, kad metai be žaidybinės praktikos šiuo metu garsiausio A lygos futbolininko nesustabdys ir jis savo žaidimu mus dar ne kartą pradžiugins rudeniu alsuojančiuose Lietuvos stadionuose.  

                                                                                                                                                                                                                                             Titulinė nuotr. - FK TRAKAI
Paulius Jakelis
Parengė: Paulius Jakelis
Futbolas

rekomenduojame