Nuo noro ir svajonės – iki realybės. Kauno ledo ritulio atgaivinimo projektas

2017-10-24

Kita

Petras Nausėda

Petras Nausėda

Savo gyvenimo be sporto ir ledo ritulio tiesiog neįsivaizduoju. Šiose sultyse verdu jau antrą dešimtmetį. Pats perėjau įvairius etapus – buvau ir savanoris, ir žaidėjas, ir vadovas. Kai man buvo 25 metai, buvau išrinktas jauniausiu pasaulyje ledo ritulio federacijos prezidentu, tad nauji iššūkiai man – ne naujiena. 

Prieš kurį laiką Kaunas gavo teisę 2018 m. balandžio mėnesį „Žalgirio“ arenoje rengti pasaulio ledo ritulio pirmojo diviziono B grupės čempionatą. Dar prieš tai ilgą laiką kartu su bendraminčiais brandinome idėją, kaip atgaivinti ledo ritulį Kaune, tad šis įvykis tapo savotišku atspirties tašku ir postūmiu nuo norų pereiti prie darbų.

Kaunas visada turėjo milžinišką potencialą, tačiau pastaruoju metu jis visiškai nebuvo išnaudojamas, o juk būtent Kaune ir atsirado lietuviškas ledo ritulys. Čia prieš beveik šimtą metų Stepono Dariaus iniciatyva buvo sužaistas ir pirmasis mačas. Ilgą laiką tai buvo Lietuvos ledo ritulio sostinė, kol Elektrėnuose atsiradus arenai su laiku visas epicentras persikėlė ten.

Elektrėnai man yra ypatinga vieta. Ten užaugau, ten pamilau ledo ritulį, kartu su „Energija“ kaip žaidėjas ir vadovas net 12 kartų tapau Lietuvos čempionu. Tačiau apie tai plačiau – kitą kartą. Pastaruoju metu jaučiau, kad manęs laukia nauji iššūkiai ir atradimai. 


Nuotrauka: : V. Dranginis
Vienas lauke – ne karys, juolab, idėja ledo ritulį Kaune pakelti į naują lygį jau kuris laikas kirbėjo ne tik man. Visada gerai turėti bendraminčių. Vienas tokių – ledo ritulininkų kolektyvo „Monstrai“ vadovas Vytautas Kemėšas, su kuriuo aptarėme šią idėją, o prie jos prisidėjo ir daugiau ledo ritulio entuziastų: Algirdas Stonys, Šarūnas Vaškelis bei kiti. 

Norint sukurti naują klubą vien norų nepakanka, tad mano paminėtų trijų žmonių indėlis buvo labai svarbus. Jie su savo įdirbiu ir galimybėmis, kurios mėgėjų ledo ritulio pasaulyje yra gerai žinomos, stipriai prisidėjo. Finansinė parama taip pat labai reikšminga, be jos joks startas nebūtų įmanomas.

Aukščiausioje Lietuvos ledo ritulio lygoje Kaunas komandą turėjo ir pastaraisiais metais, tačiau ji balansuodavo tarp autsaiderių, o vaikų situacija apskritai viena prasčiausių, ypatingai turint omenyje tai, kad Kaunas turi vieną geresnių ledo ritulio infrastruktūrų šalyje. 

Mano noras buvo sukurti modernų, šiuolaikišką ledo ritulio klubą su inovatyviu požiūriu ir idėjomis. Svarbiausia, kad tai nebūtų vien reprezentacinė Kauno komanda, o tam reikalingi tvirti pamatai su sėkmingai funkcionuojančiu vaikų ledo rituliu. Trumpiau kalbant ilgalaikė vizija - sukurti klubą su visa piramide bei tvirtu pagrindu.

Kadangi nuomonės su bendraminčiais sutapo, perėjome prie darbų. Prieš tris mėnesius kartu su šeima iš Elektrėnų persikrausčiau į Kauną. Kaip aš sakau, man fizinė vieta žemėje neegzistuoja. Gyvenu ten, kur širdis. Man svarbiausia aplinkui esantys žmonės ir noras judėti į priekį. Tai pagrindinis gyvenimo draivas. Dabar jį jaučiu Kaune.    

Galutinai subrandinus idėją ir pradėjus kloti naujojo klubo pamatus išreiškėme norą susitikti su Kauno savivaldybės atstovais ir jiems pristatyti šią ideją. Papasakojome, kokį klubą matome ir ko siekiame, jiems tai patiko ir jų pozityvi reakcija mums suteikė tik dar daugiau motyvacijos. Pradžioje norime savo darbais įrodyti, kad tai nėra vien tušti žodžiai, o ateityje tikimės ir savivaldybės paramos. 

Nuotrauka: : A. Valenta
Kalbant apie pačią komandą, pradėjome nuo trenerio paieškų. Turėjome keletą kandidatų, tačiau nusprendėme, kad tinkamiausias variantas bus kaunietis, ilgametis Lietuvos rinktinės žaidėjas Jevgenijus Čugajus, kuris praėjusiame sezone patyrė sunkią traumą. Pradžioje dar tikėjomės, kad jis galės žengti ant ledo, tačiau trauma rungtyniauti jam vis dar neleidžia. 

Jevgenijui vyriausiojo trenerio pozicija - rimtas iššūkis ir pirma tokia patirtis, tačiau jis puikiai atitinka mūsų viziją ir ambicijas. Jaunas, alkanas, siekiantis tobulėti. Manau, puikus pasirinkimas, o svarbiausia, kad ir pats degantis noru. 

Nusprendėme, kad komandą komplektuoti logiškiausia būtų kauniečių, kurie prieš tai žaidė „Tigrų“ komandoje, pagrindu. Žaidėjai į mūsų kvietimą reagavo puikiai, jie patikėjo mūsų idėja ir planais. Vietiniai ledo ritulininkai yra labai svarbu, tačiau keliant aukštus tikslus svarbu pritraukti ir pajėgesnių žaidėjų. Dideliu ir svariu laimėjimu laikau Vytauto Jagelavičiaus iš Elektrėnų „Energijos“ persikėlimą į mūsų gretas.

Jis yra kapitonas ir tikras mūsų komandos puolimo ramstis. Vytautas ne tik puikus sportininkas, bet ir asmenybė, kuri prisidės prie ledo ritulio plėtros. Jis kaunietis, jo brolis kartu rungtyniauja klube, tad atėjo laikas, kai jis patikėjo šia organizacija. Patikėjo, nors jam nebuvo lengva, tačiau jis žino mane, kartu esame ne į vieną kalną įkopę, todėl, neabejoju, užlipsime ir į dar vieną. 

Tokios asmenybės kaip Vytautas ne tik dar labiau padidina ažiotažą, tačiau ir prisideda prie to, kad šiuo projektu patikėtų ir kiti. Mums kiekvienas žaidėjas yra labai svarbus, tačiau taip pat išskirčiau ir lietuvį vartininką Luką Jakšį. Jo stabilumas, užtikrintumas teikia daug vilčių. 

Daug kovojome dėl Dovydo Streckio, kuris turėjo planų išvykti į užsienį, tačiau galų gale dėl mūsų komandos ir ledo ritulio populiarinimo sutiko likti Kaune. Jo pasiaukojimas – milžiniškas. Labai apmaudu, bet jau pačiame sezono starte trečiose rungtynėse jis susilaužė raktikaulį. Džiugina tai, kad jis dega dideliu noru kuo greičiau sugrįžti ant ledo, ateina į komandos treniruotes, palaiko vyrus.  

Padėti vyrams ne tik su kostiumu, bet ir ant ledo, nusprendžiau ir pats. Vis dar esu neblogos sportinės formos ir jaučiu, kad galiu būti naudingas šiai komandai. Jeigu tik galiu padėti – kodėl gi ne? 

Nuotrauka: : Kaunas Hockey
Visų pirma reikia suprasti, kad Lietuvos ledo ritulys tai ne „pro level“, kur žmonės vien žaidžia ir nemanau, kad tai greitu metu pasikeis. Žaidėjai dirba, studijuoja, vakarais treniruojasi ir savaitgaliais žaidžia. Tokia dabartinė koncepcija ir realybė. Viena mano sąlygų vystant šį projektą buvo pastiprinimas iš šono. Norint geresnių rezultatų, neišvengiamai reikalingi legionieriai.

Kaliningradas yra labai netoli ir jie turi neblogų žaidėjų. Apskritai, Lietuvos klubuose samdytis legionierius iš Kaliningrado ar Latvijos, kurie atvyksta tik į rungtynes, labai populiaru. Mes šią situaciją nusprendėme taip pat išnaudoti. Turint omenyje dabartinį čempionato lygį, net ir keli aukštesnio meistriškumo užsieniečiai gali labai pastiprinti komandą. Dažnas atvejis, kai Lietuvoje legionieriai komandas pastiprina prieš lemiamas sezono kovas, todėl jos tampa gerokai sunkiau prognozuojamos.

Per savo ryšius pavyko prisivilioti keturis užsieniečius. Jie visi šiuo metu gyvena Kaliningrade. Du kazachai ir du rusai. Vienas patyręs 40-metis kazachas savo laiku atstovavo netgi Kazachstano jaunimo rinktinei. Mums kaip tik labai reikėjo kuriančio žaidėjo, o jis toks ir yra. Sezono pradžioje labai džiugina tai, kad jie atsiduoda dėl komandos ir viską daro dėl pergalių. Tai labai svarbu, nes kartais iš legionierių tokio atsidavimo sunku tikėtis.

Kadangi biudžetas ribotas, viską skaičiuojame. Jie atvyksta vienu ekipažu visi kartu į rungtynes, o jeigu žaidžiame svečiuose, tada susitinkame Kaune ir į mačą judame autobusu. Treniruotėse jie nedalyvauja, atvyksta tik į rungtynes. Stengiamės, kad jie žaistų viename penkete.  Jie – vieni svarbesnių mūsų žaidėjų. Mums tai pasijautė finansiškai, turėjome atlikti tarptautinį transferį, taip pat visos kitos išlaidos, tačiau tokie dalykai būtini siekiant mūsų tikslų. 

Labai išsiplėčiau pasakodamas komplektacijos peripetijas, bet tai – tik dalis viso darbo. Ilgai sukome galvą dėl klubo pavadinimo. Norėjome, kad jis asocijuotusi su Kauno miestu ir hockey kultūra. „Kaunas Hockey“ mums pasirodė idealus pavadinimas, kuriam visi pritarė. 

Dar anksčiau nei visus komplektacijos darbus pradėjome įvaizdžio formavimą, nes tai viena svarbiausių bet kokio klubo ar organizacijos dalių. Mes puikiai suprantame, kad šiai dienai sportas be komunikacijos ir įvaizdžio niekam nėra svarbus ir įdomus. Algirdo Stonio dėka susipažinau su Kęstučiu Lingiu. Jis Kaune labiau žinomas dėl darbo su miesto kultūros ir turizmo viešinimo projektais. Pristačiau jam visą idėją ir jis entuziastingai sutiko prisidėti. Jam šis projektas pasirodė įdomus.

Abu norėjome, kad „Kaunas Hockey“ būtų modernus ir šiuolaikiškas komunikacine prasme, todėl šiandieninis komunikacinis darbas yra šiek tiek neįprastas Lietuvos sportui, o ledo rituliui kažkas absoliučiai naujo. Prie to prisideda ir Kauno savivaldybė, dėl ko labai džiaugiamės. 

Nuotrauka: : Kaunas Hockey
Kažkodėl Lietuvoje populiaru, kai sporto šakos tarpusavyje savotiškai kariauja arba varo vienos ant kitų. Mes nenorime priešpriešų, o norime draugysčių. Kadangi esame jaunas ir mažas klubas, sieksime kartu su kitais mažais arba nebūtinai mažais eiti į priekį. Planuojame draugauti su vienu Lietuvos aukščiausios lygos futbolo klubu, dalyvauti bendruose projektuose ir socialinėse akcijose, taip pat įdomia amerikietiško futbolo komanda. Ir tai – tik pradžia. 

Prieš sezono startą mums teko apgalvoti daugybę įvairiausių niuansų ir smulkmenų. Neįsivaizduojate, kiek bemiegių naktų ir laiko tai kainavo, tačiau tik taip galima kažką pasiekti. 

Iš karto sakiau, kad įėjimas į komandos rungtynes turi būti mokamas. Nemokamas renginys pats iš savęs neturi jokios vertės, galų gale jo nevertina ir žiūrovas. Mūsų tikslas – ne vienadieniai praeiviai. Norime užsiauginti auditoriją, kuriai negaila trijų, keturių ar penkių eurų už gerą hokio reginį. Sulaukėme įvairiausių reakcijų, žmonės sakė, kad žaisime prie tuščios tribūnos, tačiau kol kas matome, kad ši strategija ir požiūris pasiteisina. Žiūrovai mielai ir gausiai užpildo ledo arenoje esančia tribūną, nors bilietas kainuoja keturis eurus.

Šiuo metu klubas realiai egzistuoja dviejų privačių rėmėjų dėka, taip pat turime keletą informacinių partnerių ir mažesnius barterinius rėmėjus. Pradžioje, kai eidavome pas rėmėjus, daugumos klausimas buvo: „Tai Kaune yra ledo ritulys? Rimtai?“ 

Žmonės stebėjosi, jiems tai buvo kažkas naujo. Kai kurie iš jų pirmą kartą sužinojo, kad ledo ritulys apskritai žaidžiamas šiame mieste. Kas įdomu, tai kad po mėnesio situacija jau pasikeitė ir nuėjus į kai kurias vietas, žmonės jau žino „Kaunas Hockey“ vardą, kažkur mus matė arba girdėjo. Tai džiugina. 

Einant pas rėmėjus mums nereikia atvirų durų iš pirmo karto, norime, kad mumis patikėtų ir suprastų, jog viskam reikia laiko, energijos ir atkaklumo. Mes visa tai turime. Neslėpsiu, ne visi patikėjo mūsų idėjomis ir tuo, ką darome, tačiau tai jokiu būdu neatbaido. Nesitikėjome, kad bus lengva, nes žinome, kokia yra sporto rėmimo situacija Lietuvoje. Mes tikime tuo, ką darome.

Mūsų bendrinis tikslas – formuoti hockey kultūrą. Mes svajojame patekti tarp Lietuvos čempionato prizininkų jau šiame sezone. Kaip rodo sezono pradžia, viskas yra įmanoma. Esame teisingame kelyje. 

Svarbiausia tikėti tuo, ką darai. Mes – tikime. 

                                                                                                                                                                                                                                      Titulinė nuotr. - Kaunas Hockey
Petras Nausėda
Parengė: Petras Nausėda
Kita