Ir mes galingi iš naujo

2017-12-11

Krepšinis

Ignas Grinevičius

Ignas Grinevičius

1990-ieji. Lietuva kovoja dėl nepriklausomybės. Sovietų sąjungos žlugimą, minėdamos Lietuvos vardą, nušviečia didžiausios pasaulio televizijos. 1991-ieji. Sausio 13-oji. Ažiotažas gal kiek mažesnis, bet dėl tragiškų įvykių Lietuva antrą kartą per atkurtos nepriklausomybės istoriją patenka į tarptautinę žiniasklaidą ir nušviečiama joje dideliu mastu.
 
Didelis dėmesys tarptautinėje arenoje sugrįžo dabar. Vargu, ar buvo galima tikėtis to taip staigiai ir tokiu būdu.
 
2003-ieji. Lietuva laimi Europos čempionatą. Prabėga metai. Lietuva įveikia JAV olimpinėse žaidynėse. Po to Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė iškovoja dar keturis medalius tarptautiniuose turnyruose. 
 
Vargu, ar buvo galima tikėtis, kad pasaulio dėmesys visiems šiems pasiekimams nublanks taip greitai ir tokiu būdu. 
 
Du dar nieko neįrodę krepšininkai, problemų dėl skolų turintis klubas, Prienų ir Birštono miesteliai. Kombinacija keista. Ir jos negalima lyginti nei su didžiausiomis Lietuvos krepšinio pergalėmis, nei juolab su Lietuvos nepriklausomybe. Klasikai sakė, kad kartais reikia lyginti ir tai, ko lyginti negalima. Pabandykime jei ne palyginti, tai pakalbėti apie tai, koks nesuvokiamai didelis yra pastarojo įvykio mastas.
 
LiAngelo Ballas (jam - devyniolika) jau seniau buvo žinomas kaip šių metų NBA naujokų biržoje antruoju šaukimu pasirinkto Lonzo Ballo brolis, bet labiausiai pagarsėjo lapkričio pradžioje, kai jam viešint Kinijoje „žmonės pradėjo imti daiktus, o aš buvau su jais, todėl irgi šį tą paėmiau“. Tai - dabar jau profesionalaus krepšininko citata, ir jo išgarsėjimą lėmė vagystė iš Louis Vuitton parduotuvės Kinijoje. Nuo kalėjimo jį išgelbėjo Donaldas Trumpas, per susitikimą Kinijoje užsiminęs apie galimybę išlaisvinti keletą amerikiečių.
 
LaMelo - šeimos jaunėlis, šešiolikmetis, labiausiai pasižymėjęs ne kaip vagis, o kaip 92 taškus atstovaudamas savo vidurinei pelnęs krepšininkas. Jis laikomas didesniu talentu nei brolis, bet dar yra labai jaunas
 
Štai to ažiotažo priežastys. Ir ne mažesnė iš jų – LaVaras Ballas. Tėvas, kuris kalba bet ką, kuris laiko savo sūnus išskirtiniais talentais ir prieš maždaug savaitę pareiškė, jog jo atžalos turi žaisti kartu bei atėmė iš jų galimybę mokytis koledže. Tėvas, kuris sugeba net įsivelti į konfliktą su JAV Prezidentu. Užuot dėkojęs už sūnaus laisvę, LaVaras išnaudoja kiekvieną rinkodaros galimybę. Ir tai tėvas, kuris, jei ne krepšinio, tai būtent rinkodaros keliu veikiausiai pavers visus savo sūnus multimilijonieriais.
 
Toks yra kontekstas. Ir dabar jame – Prienų-Birštono „Vytautas“. „International Business Times“ jau spėjo palyginti Virginijų Šeškų ir LaVarą Ballą. Dėl temperamento. Bet Prienų ekipos treneris, generalinis vadybininkas ir žmogus, kuris ateityje tikrai padės broliams Ballams gauti pigesnio dyzelio bei supažindins su karšto kubilo malonumais, su LaVaru gali būti lyginamas pagal dar vieną parametrą – rinkodarą. 
 
Prienų-Birštono „Vytauto“ rinka ką tik išsiplėtė tikrai toliau nei buvo nuplaukęs Titanikas. Baltijos krepšinio lyga, kurios egzistavimo vienas aršiausių kritikų buvo pats V. Šeškus ir kurioje, kaip kalbama Ballams buvo pažadėtos bent 20 minučių, jau gali kurtis YouTube kanalą, kuris šiandien dar neegzistuoja (!).
 
Pasaulio žiniasklaida tuo metu jau pasiruošusi. ESPN turi atskirą skiltį „Ball Brothers“. Ten jau galime sužinoti ir apie Prienų-Birštono „Vytautą“. Apie sutartį praneša ir „Yahoo Sports“, „Bleacher Report“, „CBS Sports“. Dar pavadinimų? „SB Nation“, „Business Insider“, „New York Post“, „The Ringer“, „ABC News“, „Fox Sports“, „LA Times“, „Sports Ilustrated“.
 
Neprabėgus nė valandai nuo sutarties pasirašymo, ši naujiena buvo pranešta ir tiesioginiame ESPN eteryje, pagrindinėje jos žinių laidoje SC6 (laida rodoma geriausiu laiku, nuo 18:00).
 
Šiek tiek skaičių?
 
6 milijonus sekėjų turintis „Bleacher Report“ Instagramo profilis, patalpinęs naujieną, sulaukė 328 tūkstančių paspaudimų „patinka“ ir daugiau nei 7000 komentarų. Kas surinko daugiau? „Scrollinant“ žemyn trūko kantrybė. 
 
ESPN – 14-as skaitomiausias puslapis Jungtinėse Valstijose apskritai ir pirmas – sporto srityje. „Yahoo“ sporto skiltis - trečia populiariausia JAV, o „motininis“ puslapis - šeštas lankomiausias pasaulyje.
 
Jau minėtą SC6 laidą kasdien žiūri po daugiau nei pusę milijono žmonių. Praėjusią naktį Lietuva buvo septintas aktualiausias dalykas Twitteryje.
 
Tai – stulbinantys faktai, bet visgi lieka ir keletas klausimų. Ar broliai pasieks Lietuvą? ESPN analitikas Jeffas Goodmanas, pasikonsultavęs su šaltiniais Lietuvoje, sako, jog tokia galimybė yra 50 prie 50. Kodėl LaVaras Ballas savo sūnus išsiuntė žaisti į Prienus? Kiek tai susiję su Big Baller Brand plėtra Europoje? 
 
Atsakymų į šiuos klausimus, kol galbūt net visi brolių vidurkiai žaidžiant Lietuvoje bus vienženkliai (galimai įskaitant ir pataikymą) arba bent jau iki sausio, galės ieškoti ne tik Lietuvos, bet ir tarptautinė žiniasklaida. Ir jeigu anglų pamokose pagal šabloną dauguma mūsų yra rašę apie modern, fast-paced, constantly changing world, šią naktį Lietuva socialiniuose tinkluose ir interneto portaluose tai patyrė tokiu mastu, su kurio gali lygintis tik vienženklis Lietuvos istorijos įvykių skaičius.

Ignas Grinevičius
Parengė: Ignas Grinevičius
Krepšinis